Alex hair & body

Kategoria-Newsy / dodano 24.01.2019

Zima to pora roku, kiedy różnice temperatur potrafią sprawić, że nasza skóra staje się wiotka i sucha. W tym artykule dowiecie się jak prawidłowo zadbać o nią, aby uniknąć szkodliwego działania niskimi temperaturami i suchym powietrzem.

Twarz

Skórę twarzy należy pielęgnować o każdej porze roku, natomiast zimą - gdy temperatura spada poniżej zera trzeba zadbać o to w szczególności. W takich okolicznościach nasza cera narażona jest na  zimny wiatr, mróz, ale i na suche powietrze, które jest spowodowane klimatyzacją lub ogrzewaniem w samochodzie, pracy, kawiarni czy restauracji.

Czynniki te powodują nadmierne wysuszenie skóry i utratę wody.  W okresie zimowym posiadacze cery z problemem nadwrażliwości lub nadmiernym przesuszeniem niestety w takiej sytuacji mogą najbardziej odczuwać ból z powodu popękanych naczynek krwionośnych czy pieczenia. Skóra, o którą nie zadba się odpowiednio lub wcale - może zostać narażona na alergie skórne.

Skóra pozbawiona blasku i nawilżenia wygląda na zmęczoną, starszą i na pewno trudniej jest jej przyjmować wszelkie składniki aktywne, które są zawarte w kosmetykach. Niestety w takiej sytuacji gospodarka wodna dereguluje się i najwłaściwszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa. W przypadku mocno popękanych naczyń krwionośnych zaleca się wizytę u kosmetologa/lekarza medycyny estetycznej, który jest w stanie domknąć naczynia przy użyciu lasera. 

Plusem niskich temparatur w przypadku oddziaływania na skórę jest możliwość zwężenia porów skórnych, ale przy tym należy pamiętać o używaniu odpowiednich kremów z filtrem.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego kremu to na dzień najlepiej wybierać taki krem, który będzie w stanie mocno natłuścić skórę. Kremy posiadające w swoim składzie, wazelinę, wosk pszczeli czy oliwę są w stanie spełnić te wymagania. Składniki naturalne chronią płaszcz hydrolipidowy oraz warstwę rogową naskórka, które właśnie zimą potrafią najszybciej zostać odwodnione. Kosmetyki na naturalnej bazie składników aktywnych można zakupić w drogeriach, aptekach czy w sklepach internetowych za niewielką cenę.

Jeżeli jesteś posiadaczem skóry tlustej to zaleca się stosowanie lższejszych kremów lub dawanie ich w mniejszej ilości w celu niespotęgowania mankamentu jakim jest przetłuszczanie się skóry. 

Na noc można używać kremów bez filtra ochronnego na zmianę z kremem, który jest przystosowany do danego typu skóry. Krem na noc posiada większą ilość składników odżywczych, jest bardziej gęsty i nie zawiera filtrów UV, dlatego może być on bardziej tłusty niż ten na dzień. Pora nocna jest właśnie świetnym czasem na dotlenienie i regenerację dlatego warto szukać kosmetyków
z witaminą C, A, kwasami owocowymi czy innymi składnikami o właściwościach antyrodnikowych.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy krem z filtrem jest potrzebny tylko latem? Otóż nie! Zimą krem z filtrem jest skórze potrzebny równie jak w okresie letnim. Użytkowanie kremów z danym filtrem jest również uzależnione od miejsca, w którym przebywamy. Osoby dojeżdżające do pracy samochodem, które mało przebywają na świeżym powietrzu, mogą zrezygnować z wysokiego filtru. Powinny zaopatrzyć się w krem zwierający współczynnik SPF 5-15. Wycieczki górskie, wyjazd na narty,  podczas których słońce mocno odbija się od śniegu wymaga nawet do trzech razy mocniejszej pielęgnacji i ochrony. W tej sytuacji musimy także dobrać właściwy filtr do typu naszej skóry. Jeśli jesteśmy posiadaczami skóry o jasnym odcieniu wybierajmy krem SPF 30, natomiast jeśli posiadamy bardzo jasną skórę to starajmy się używać tych kremów z SPF 50. 

Warto pamiętać także o złuszczeniu naskórka odpowiednimi peelingami, aby odpowiednio wygładzić skórę.

Ciało

Kapiele w gorącej wodzie nie należą również do najlepszych rozwiązań. Długotrwały kontakt skóry z wodą sprawia, że płaszcz ochronny ulega zniszczeniu. Zimą kąpiele powinny być krótkie, a woda niezbyt gorąca. Zaraz po prysznicu nakładaj balsam lub masło do ciała.

 Zimą, kiedy skóra jest odwodniona i sucha należy wybierać delikatne peelingi np. enzymatyczne, które są pozbawione grubych ziaren.

Oprócz skóry twarzy, na przesuszenie narażone są także usta i dłonie.

Usta

Usta, które są przesuszone przez mróz, zwilżane są śliną i są narażone na niską temperaturę niestety w połączeniu skutkuje to spierzchnięciem. Dobrze jest smarować usta co godzinę balsamem lub pomadką z woskiem pszczelim lub po prostu tłustym kremem. Można także zaaplikować miód, który posiada właściwości natłuszczające i jest świetną alternatywą w pielęgnacji domowej. Warto pamiętać także o tym, że skóra warg nie posiada gruczołów łojowych, dlatego też jej nawilżanie jest niezbędne. Nie zapominajmy także o smarowaniu ust nocą, ponieważ tak jak wcześniej wspomniałam - skóra warg jak i twarzy - w nocy najbardziej się regeneruje. 

Dłonie

A co z dłońmi? Co zrobić, żeby i nowe zostałe odpowiednio ochronione? Nic prostszego!

Dłonie myj łagodnym żelem i niezbyt gorącą wodą. Raz w tygodniu staraj się wykonywac peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty. 
Rano i wieczorem stosuj krem nawilżający np. z masłem shea, aloesem czy gliceryną. Wykonując porządki domowe, do których używamy wody i detergentów zakładaj gumowe rękawiczki. Dwa razy w miesiącu zrób zabieg na dłonie z użyciem parafiny. 
 

 

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi pomogłam Wam przekonać się lub wprowadzić pielęgnację skóry twarzy, ciała, ust i dłoni do swojego życia. Stosując się do tych zaleceń na pewno Wasza skóra będzie Wam wdzięczna. 

Życzę Wam miłego dnia, 

Alex atelier hair & body